KEMET T550B756M075BH
Part No.:
T550B756M075BH
Datasheet:
T550B756M075BH.pdf
Description:
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Shipping
T550B756M075BH Specifications
Packaging:
Tray
Capacitance:
75 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
110mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)