KEMET T550B406M030AT
Part No.:
T550B406M030AT
Datasheet:
T550B406M030AT.pdf
Description:
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL
Shipping
T550B406M030AT Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
40 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
30 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)