KEMET T550B127K050AH
Part No.:
T550B127K050AH
Datasheet:
T550B127K050AH.pdf
Description:
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL
Shipping
T550B127K050AH Specifications
Packaging:
Tray
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
90mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)