KEMET T550B107M040AT
Part No.:
T550B107M040AT
Datasheet:
T550B107M040AT.pdf
Description:
CAP TANT POLY 100UF 40V AXIAL
Shipping
T550B107M040AT Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)