KEMET T550B107K060TH
Part No.:
T550B107K060TH
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
T550B107K060TH.pdf
Description:
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL
Shipping
T550B107K060TH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T550
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
60 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)