KEMET T530D337M006ATE010
Part No.:
T530D337M006ATE010
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T530D337M006ATE010.pdf
Description:
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Shipping
T530D337M006ATE010 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
KO-CAP® T530
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
10mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)