KEMET T520C227M004ATE018
Part No.:
T520C227M004ATE018
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T520C227M004ATE018.pdf
Description:
CAP TANT POLY 220UF 4V 2312
Shipping
T520C227M004ATE018 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
KO-CAP® T520
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
18mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)