KEMET T520B227M2R5ATE070
Part No.:
T520B227M2R5ATE070
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T520B227M2R5ATE070.pdf
Description:
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411
Shipping
T520B227M2R5ATE070 Specifications
Series:
KO-CAP® T520
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
70mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)