KEMET T520B107M2R5ASE040
Part No.:
T520B107M2R5ASE040
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T520B107M2R5ASE040.pdf
Description:
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1411
Shipping
T520B107M2R5ASE040 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
KO-CAP® T520
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)