KEMET T510E687K006AS4115
Part No.:
T510E687K006AS4115
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2924 (7360 Metric)
Datasheet:
T510E687K006AS4115.pdf
Description:
CAP TANT 680UF 10% 6.3V 2924
Shipping
T510E687K006AS4115 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T510
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)