KEMET T510E107K025AHE050
Part No.:
T510E107K025AHE050
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2924 (7360 Metric)
Datasheet:
T510E107K025AHE050.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 25V 2924
Shipping
T510E107K025AHE050 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T510
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
50mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)