Vishay Barry T50R0-250-12X
Part No.:
T50R0-250-12X
Manufacturer:
Vishay Barry
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Flat Box, Terminator
Datasheet:
T50R0-250-12X.pdf
Description:
250W (50 OHM) DC-4GHZ BEO FLANGE
Shipping
T50R0-250-12X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Barry
Series:
T50R0-250-12X
Package/Case:
Flat Box, Terminator
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
250W
Composition:
Thick Film
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.975" L x 0.375" W (24.76mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):
0.140" (3.56mm)