KEMET T496X107K006AS
Part No.:
T496X107K006AS
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T496X107K006AS.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2917
Shipping
T496X107K006AS Specifications
Series:
T496
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)