KEMET T496C156M016AS
Part No.:
T496C156M016AS
Datasheet:
T496C156M016AS.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 20% 16V 2312
Shipping
T496C156M016AS Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)