KEMET T496C156K016AS
Part No.:
T496C156K016AS
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T496C156K016AS.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 16V 2312
Shipping
T496C156K016AS Specifications
Series:
T496
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)