KEMET T496C105M050AS
Part No.:
T496C105M050AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T496C105M050AS.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 20% 50V 2312
Shipping
T496C105M050AS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T496
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)