KEMET T496B106K016AS
Part No.:
T496B106K016AS
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T496B106K016AS.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Shipping
T496B106K016AS Specifications
Series:
T496
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)