KEMET T495V337M006ATE150
Part No.:
T495V337M006ATE150
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T495V337M006ATE150.pdf
Description:
CAP TANT SMD AUTO
Shipping
T495V337M006ATE150 Specifications
Series:
T495
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)