KEMET T495E477K010ATE040
Part No.:
T495E477K010ATE040
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
T495E477K010ATE040.pdf
Description:
CAP TANT 470UF 10% 10V 2824
Shipping
T495E477K010ATE040 Specifications
Series:
T495
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
40mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)