KEMET T495D686K016ZTE070
Part No.:
T495D686K016ZTE070
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T495D686K016ZTE070.pdf
Description:
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Shipping
T495D686K016ZTE070 Specifications
Series:
T495
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
70mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)