KEMET T495D477M006ZTE100
Part No.:
T495D477M006ZTE100
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T495D477M006ZTE100.pdf
Description:
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2917
Shipping
T495D477M006ZTE100 Specifications
Series:
T495
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)