KEMET T495D477K006ATE150
Part No.:
T495D477K006ATE150
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T495D477K006ATE150.pdf
Description:
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
Shipping
T495D477K006ATE150 Specifications
Series:
T495
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)