KEMET T495A475K010ATE1K4
Part No.:
T495A475K010ATE1K4
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T495A475K010ATE1K4.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1206
Shipping
T495A475K010ATE1K4 Specifications
Series:
T495
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.4Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)