KEMET T494C475M025AS
Part No.:
T494C475M025AS
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T494C475M025AS.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 25V 2312
Shipping
T494C475M025AS Specifications
Series:
T494
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)