KEMET T494B686M006AS
Part No.:
T494B686M006AS
Datasheet:
T494B686M006AS.pdf
Description:
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 1411
Shipping
T494B686M006AS Specifications
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
650mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)