KEMET T494A476M006AS
Part No.:
T494A476M006AS
Datasheet:
T494A476M006AS.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 1206
Shipping
T494A476M006AS Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)