KEMET T494A475K016AT
Part No.:
T494A475K016AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T494A475K016AT.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1206
Shipping
T494A475K016AT Specifications
Series:
T494
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)