KEMET T494A225K010AS
Part No.:
T494A225K010AS
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T494A225K010AS.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 10V 1206
Shipping
T494A225K010AS Specifications
Series:
T494
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)