KEMET T491E477M010AS
Part No.:
T491E477M010AS
Package:
2824 (7260 Metric)
Datasheet:
T491E477M010AS.pdf
Description:
CAP TANT 470UF 20% 10V 2824
Shipping
T491E477M010AS Specifications
Series:
T491
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.80mm)