KEMET T491D685K035AT
Part No.:
T491D685K035AT
Datasheet:
T491D685K035AT.pdf
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2917
Shipping
T491D685K035AT Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)