KEMET T491D475K035AT
Part No.:
T491D475K035AT
Datasheet:
T491D475K035AT.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 35V 2917
Shipping
T491D475K035AT Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)