KEMET T491D336K020AS
Part No.:
T491D336K020AS
Datasheet:
T491D336K020AS.pdf
Description:
CAP TANT 33UF 10% 20V 2917
Shipping
T491D336K020AS Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)