KEMET T491D335K050ZT
Part No.:
T491D335K050ZT
Datasheet:
T491D335K050ZT.pdf
Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 50V 2917
Shipping
T491D335K050ZT Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)