KEMET T491D227M006AS
Part No.:
T491D227M006AS
Datasheet:
T491D227M006AS.pdf
Description:
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2917
Shipping
T491D227M006AS Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
700mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)