KEMET T491D155M050ZT
Part No.:
T491D155M050ZT
Datasheet:
T491D155M050ZT.pdf
Description:
CAP TANT 1.5UF 20% 50V 2917
Shipping
T491D155M050ZT Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)