KEMET T491C685M016AS
Part No.:
T491C685M016AS
Datasheet:
T491C685M016AS.pdf
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 16V 2312
Shipping
T491C685M016AS Specifications
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.9Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)