KEMET T491C227M006AS
Part No.:
T491C227M006AS
Datasheet:
T491C227M006AS.pdf
Description:
CAP TANT 220UF 20% 6.3V 2312
Shipping
T491C227M006AS Specifications
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)