KEMET T491C155K050ZT
Part No.:
T491C155K050ZT
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C155K050ZT.pdf
Description:
CAP TANT 1.5UF 10% 50V 2312
Shipping
T491C155K050ZT Specifications
Series:
T491
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)