KEMET T491C106K020AS
Part No.:
T491C106K020AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T491C106K020AS.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 20V 2312
Shipping
T491C106K020AS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T491
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)