KEMET T491B156K010AS
Part No.:
T491B156K010AS
Datasheet:
T491B156K010AS.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 10V 1411
Shipping
T491B156K010AS Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)