KEMET T491A475M016AS
Part No.:
T491A475M016AS
Datasheet:
T491A475M016AS.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1206
Shipping
T491A475M016AS Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)