KEMET T491A474K025AT
Part No.:
T491A474K025AT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T491A474K025AT.pdf
Description:
CAP TANT 0.47UF 10% 25V 1206
Shipping
T491A474K025AT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T491
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
14Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)