KEMET T491A225M016AT
Part No.:
T491A225M016AT
Datasheet:
T491A225M016AT.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 16V 1206
Shipping
T491A225M016AT Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)