KEMET T491A225K016AS
Part No.:
T491A225K016AS
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T491A225K016AS.pdf
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 16V 1206
Shipping
T491A225K016AS Specifications
Series:
T491
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)