Infineon Technologies T4003NH52TOHMOLIXPSA1
Part No.:
T4003NH52TOHMOLIXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs
Package:
TO-200AF
Datasheet:
T4003NH52TOHMOLIXPSA1.pdf
Description:
SCR 5.2KV 5340A T17240L-1
Shipping
T4003NH52TOHMOLIXPSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
TO-200AF
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
5.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
4990 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
5340 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
105000A @ 50Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
120°C (TJ)