Teledyne LeCroy T3PS250041P
Part No.:
T3PS250041P
Manufacturer:
Teledyne LeCroy
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
T3PS250041P.pdf
Description:
PROG SWITCHING DC POWER SUPPLY 1
Shipping
T3PS250041P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Teledyne LeCroy
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Bench (AC to DC)
Voltage - Supply:
85 ~ 265VAC
Number of Outputs:
1
Voltage - Output:
0 ~ 250VDC
Current - Output:
0 ~ 4.5A
Display Type:
LCD
Number of Characters:
4 (2)
Size / Dimension:
13.780" L x 4.882" W x 2.756" H (350.00mm x 124.00mm x 70.00mm)
Features:
LAN, Programmable, USB Interface
Power (Watts):
360W