Curtis Industries T38438-20-0
Part No.:
T38438-20-0
Manufacturer:
Curtis Industries
Category:
Barrier Blocks
Package:
Datasheet:
T38438-20-0.pdf
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Shipping
T38438-20-0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Curtis Industries
Series:
38000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Terminal Block Type:
Barrier Block
Number of Circuits:
20
Number of Wire Entries:
20
Pitch:
0.375" (9.53mm)
Number of Rows:
1
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating:
300V
Wire Gauge:
12-22 AWG
Top Termination:
Screws with Captive Plate
Bottom Termination:
Quick Connect (0.110"), Insulated