KEMET T370E106M025AS
Part No.:
T370E106M025AS
Datasheet:
T370E106M025AS.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 20% 25V RADIAL
Shipping
T370E106M025AS Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.230" L x 0.130" W (5.84mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max):
0.310" (7.87mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)