KEMET T370E106K025AS
Part No.:
T370E106K025AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
T370E106K025AS.pdf
Description:
CAP TANT RAD
Shipping
T370E106K025AS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T370
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.230" L x 0.130" W (5.84mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max):
0.310" (7.87mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)