KEMET T356E106K025AT
Part No.:
T356E106K025AT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
T356E106K025AT.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 25V RADIAL
Shipping
T356E106K025AT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
T356, UltraDip II
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.402" (10.20mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)